Zjeżdżalnie w Aquaparku – wideorelacja

Korzystając z chwilki wolnego czasu i ładnej pogody w czwartek (23 lipca) odwiedziłem z córką Falę. Naszym głównym celem było przetestowanie nowych zjeżdżalni. Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami to zapraszam do lektury.

W zeszłą sobotę (18 lipca) w Aquaparku udostępniono dla “szerokiej publiczności” tak długo obiecywane zjeżdżalnie “zewnętrzne” (rury). Tak jak już wcześniej wspominałem miałem okazję przejechać się podczas “prapremiery dla dziennikarzy” ale co innego “jazda demo” a co innego normalne użytkowanie jako zwykły klient.
Jeśli ktoś jeszcze nie był to garść informacji: obie rury są atrakcjami “całorocznymi”, wejście do wieży znajdziecie na przeciwko basenu z Falą, na jej szczycie (na wysokości 16,5 metra) znajduje się wlot dwóch zjeżdżalni:

  • czerwonej: długość 146 metrów, nachylenie 11,5 stopnia, prędkość 5 m/s. Zjeżdżalnia jest czarna od środka, nie dociera do niej światło zewnętrzne, jedne oświetlenie to diody LED ułożone w różne wzory; jeśli ktoś ma problemy z ciemnymi ciasnymi pomieszczeniami to “rury czerwonej” nie polecam.
    ZD YouTube FLV Player
  • pomarańczowej: długość 130m, nachylenie 11,5 i 12,9 stopnia, prędkość 7 m/s.
    ZD YouTube FLV Player

Wylot obu zjeżdżalni znajduje się w specjalnie wybudowanej hamowni, z której wychodzi się wprost do piramidy obok basenu ze zjeżdżalniami wewnętrznymi
Z moich obserwacji (i tego co można było usłyszeć od osób korzystających z rur) większym powodzeniem cieszy się zjeżdżalnia czerwona (do niej kolejka jest zawsze, do zjeżdżalni pomarańczowej bywa, że kolejki chwilowo nie ma).
Ja osobiście uważam, że lepsza jest zjeżdżalnia pomarańczowa (bardziej “poniewiera”) ale to już kwestia gustu, moja córka twierdzi, że “eee tam czerwona fajniejsza”.
A co wy sądzicie? Zapraszam do głosowania.
Fakt jest faktem, że obie są dość ostre i dlatego (teoretycznie) mogą z nich korzystać dzieci od lat 8. I tu dochodzimy do ciekawego rozwiązania kwestii bezpieczeństwa: dziwi mnie to ale w całej wieży nie zamontowano ani jednej kamery; ani na górze przy zjeżdżalniach, ani przy wejściu do wieży nie ma stałego dyżury osoby która dozorującej “wiek i kondycję” osób korzystających ze zjeżdżalni. Od czasu do czasu na górę wdrapuje się ratownik lub ratowniczka i odbywa się dość komiczna procedura:
odpytywanie dzieci “ile masz lat”, większość z nich oczywiście idzie w zaparte i twardo twierdzi, że “8 lub więcej niż 8”. Wiem, że moje dzieci należą raczej do “tych dużych” więc mam trochę zaburzone standardy ale na moje oko znalazł bym tez tam kilkoro 7 i 8 latków; niektóre z nich z reszta (pewnie te bardziej gapowate – nie wyćwiczone w bujaniu) nieśmiało odpowiadały sprawdzającej ratowniczce, że “6 lat” ale i tak mogły pojechać… No cóż pewnie miała “miętkie serce” i nie chciała im robić przykrości….
W samej wieży daje się wyczuć też “niepokojący zapach” ale miejmy nadzieję, że to wysycha specjalna anty poślizgowa farba którą pomalowano stopnie i że za jakiś czas stan powietrza wróci do normy.
A jak Wam się podobają nowe zjeżdżalnie? Zapraszam do dyskusji na forum na temat zjeżdżalni.

4 myśli w temacie “Zjeżdżalnie w Aquaparku – wideorelacja”

  1. Moja dzisiejsza wizyta na Fali i skorzystanie z czerwonej rury mogło się źle skończyć. Źle dla mnie i źle dla chłopca który wskoczył do rury przed moim zjazdem. Być może miał 8 lat, nie więcej, ale posturę miał cherlawą (co w porównaniu do mojej masy, ma znaczenie). Całe szczęście że to był mój drugi zjazd i starałem się zjechać z jak największą prędkością, w innym przypadku siła odśrodkowa nie wyniosłaby mnie na zakręcie, co pozwoliło mi wyminąć tego chłopca, który praktycznie “stał” w miejscu. Być może przeraził się zjazdu i starał jechać jak najwolniej. Wniosek jest taki, że te światełka wskazujące wolny przejazd, w oparciu o odmierzony czas, są kretyńskim pomysłem. Czy musi dojść do tragedii, żeby władze aquaparku zainstalowały najprostszą fotokomórkę? Oczywiście najlepsza byłaby kamera na dole i ekran na szczycie, ale nie wymagajmy aż tak drogiej inwestycji :/

  2. ten basen fala jest niesamowity i chyba jest największy na świecie ale nigdy nie zjadę z tej wysokiej ujeżdżalni namyśli ta rurę.słyszałam że tam jest taki duży fajny wir który wciąga czy jest fajnie,czy nie jest fajnie oto jest pytanie.:)

  3. dzisiaj pierwszy raz bylem na fali, zjezdzalem dwa razy na zjezdzalniach, raz na czerwonej a raz na pomaranczowej i ani z jednej ani drugiej nie wyszedlem z usmiechem na twarzy. Podczas dwoch zjazdow musialem juz w polowie odpychac sie rekoma aby dotrzec na sam koniec… nie wiem czy to ja cos zle robie (jechalem na plecach i co chwile odczuwalem jak te progi uderzaly o moj tyl co w koncu spowodowalo calkowite zatrzymanie sie podczas zjazdu) czy to cos jest nie tak z ta zjezdzalnia ;< Baseny spoko i tak dalej tylko te zjezdzalnie nie zrobily na mnie zbyt dobrego wrazenia.

Możliwość komentowania została wyłączona.