Zdjęcia ze starej Łodzi (Litzmannstadt), Plac Wolności

Nowy Rynek (obecnie Plac Wolności) stanowił ważny element na handlowej mapie starej Łodzi. Ośmioboczny rynek utworzono po 1821 roku, a już w latach 1827-1828 powstał tu ratusz i kościół ewangelicki św Trójcy.
Przylegająca do rynku ulica Nowomiejska oraz jej najbliższe okolice były terenem ożywionego handlu, pozostającego całkowicie w rękach żydowskich. W 1899 roku wprowadzono na rynek komunikację tramwajową. Tramwaje rozdzieliły sprzedawców na cztery strefy, środek zajęty przez torowiska pozostawał wolny. Po kilku latach handel został przeniesiony na Bałuty, plac uporządkowano i nadano mu reprezentacyjny charakter.
Klasycystyczny gmach ratusza zbudowano w/g projektu Bonifacego Witkowskiego. Mieścił salę obrad, kancelarię, gabinet burmistrza, archiwum oraz areszt policyjny. Od 1926 roku wykorzystywany jest przez Wojewódzkie Archiwum Państwowe.
W narożnym budynku przy wylocie ulicy Konstantynowskiej (obecnej Legionów) znajdowała się od 1857 roku znana cukiernia Ottona Szwetysza. Właściciel dobudował do niej letni ogródek z płóciennymi zasłonami.

* źródłó: Łódź na starych pocztówkach Ryszard Bronisławski wyd. Piątek Trzynastego

3 komentarze do “Zdjęcia ze starej Łodzi (Litzmannstadt), Plac Wolności”

  1. Jestem niemal całkiem przekonana, że zdjęcie nr 22, podpisane “Ratusz, Plac Wolności” w rzeczywistości przedstawia ratusz miejski, ale w Kaliszu. Być może przyczyną tej pomyłki była zbitka pojęć wywodząca się z nazwy “Łódź Kaliska”.

  2. Dzięki, mnie też nie bardzo to wyglądało na nasz łódzki ratusze. Przyjrzałem się pocztówce, z tyłu jak wół “stoi” Litzmannstadt ale po głębszym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że chodzi o to wydawcę pocztówki, a nie miejsce które ona przedstawia. Skasowana.

    Piotr

Leave a Reply

Blog na temat największego w Polsce Aquaparku.